GÜNAYDIN MASAJI / KENDİNE MASAJ

Masaj olmak için illa başkasına ihtiyacınız yok. Sabahları bu seride ki hareketleri yaparak dengeli ve enerjik bir güne başlayacaksınız. Kendinize her dokunduğunuzda vücudunuzu daha iyi tanıyacak ve anlayacaksınız.

Masaja başlamadan önce hafif esneme ve nefes döngüleriyle kendinizi masaja hazırlamalısınız. Bu kendine dokunuş ile günaydın masajı kuru ellerle yapılıyor, yani yağ kullanılmıyor. Ama ortamda hoş kokuların olması masajın etkisini arttırabilir. Bunun için üst kısmına aromatik yağ koyulabilen mumluklar işinizi görebilir. Ya da bir kaba bir kaç damla esansiyel yağ koyup ısıtıcınızın üzerine bırakabilir veyat bir kaba sıcak su koyup içine birkaç damla esansiyel yağ damlatabilirsiniz. Seyreltilmemiş esansiyel yağı avucunuzun içine sürebilirsiniz; enerji için ardıç, rahatlama için lavanta, daha kolay nefes almak için ökaliptus veya çam kullanabilrsiniz. Başınız ağrıyorsa veya geceden kalmaysanız tütsü deneyebilirsiniz. Sıcak bir sabahta nane soğutur ve serinletir; paçuli ise soğuk bir sabahta ısıtır ve sizi güne hazırlar.

Yere uzanın ve tamamen gevşeyin, karnınızdan derin bir nefes alın, havayı aşağıya diyaframınıza getirin, sonra ciğerlerinizi doldurun ve tüm nefesi burundan boşaltın. 6 nefes sonra bir dizinizi göğsünüze yaklaştırın, kollarınızla dizinize sarılın ve 6 saniye öyle kalın. Sonra esnetin. Diğer bacak ile tekrarlayın. Her bacak için 3 kere yapın ve sonra 2 bacak için 3 kere aynısı yapın. Bu basit egzersizler belinizi ve bacaklarınızı esnetir böylece masaj daha kolay yapılabilir. Sırtınız düz bir şekilde topuklarınızın üstüne oturun. Yerde oturmalısınız ama bu pozisyonda durmak size zor geliyorsa bir sandalyenin ucuna  oturabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve yaşam kaynağı oksijeni diyaframınıza çekin, ve bütün havayı dışarı verin. Masajdaki haraketleri yaparken de derince ve doğal bir şekilde nefes almaya ve vermeye dikkat edin. Her hareket arasında derin bir nefes alın ve rahatlayın. Beyninizi uyandırmak istediğiniz kadar bedeninizi de uyandırmak istediğinize konsantre olun. Ve şimdi başlayalım.

YİNG-YANG VURUŞU

Canlı bir şekilde avuç içlerinizi birbirine sürtün ve 2 kere sertçe birbirine çarpın. Doğu felsefesine göre bu alkış bedeninizdeki zıt güçler olan yin ve yangı bir araya getiriyor. Diğer haraketlere bir çarpışma enerjisiyle başlamak olarak görülüyor.  

OMUZ-KOL VURUŞU

Sol omzunuzu  90 derece açıyla yukarıda tuttun, sağ elinizle dirseğinizi tutun. Sol kolunuzu, sağ elinizle sağa doğru yaklaştırın ve sol yumruğunuzla sağ omuzunuza vurun. Daha sert bir vuruş için baş parmağınızı yumruğunuzun içine alın ve  parmaklarınızın eklem kısımlarıyla yani çıkıntılı bölgelerle vurun. Sol kolunuzu bırakın ve sol elinizle sağ kolun içinden aşşağıya doğru vurmaya devam edin, sonra dışından vurmaya devam ederek yukarı çıkın. Kemiklere değil de kolun yumuşak kısımlarına vurmaya dikkat edin.3 defa yukarı ve aşağıya doğru giderek sertçe vuruşlara devam edin. Daha sonra sol tarafınıza geçin, bu sefer sol kolunuzla sağ direğinizi tutarak sol tarafa çekin, sağ yumruğunuzla sol omuza vurmaya başlayarak sol taraftaki gibi devam edin. Bu haraket boyun ve omuz bölgesindeki gerginliği hafifletir. Ciğerleri, kalbi, dolaşım sistemini, cinsel organları ve boşaltım sistemini uyarır.

BAŞ-YÜZ VURUŞU

Herhangi bir negatif titreşimi engellemek için ellerinizi sallayın. Parmak uçlarıyla alnınızın üstüne, saçlarınızın başladığı yere vurun. 2 elinizde aynı yöne haraket ederken saatin ters yönünde büyük bir daire yapın. Alnınıza ve yüzünüzün aşağısına doğru parmak uçlarıyla vuruşlar yaparak çenede bitirin. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Bu yüzünüzdeki ve başınızdaki dolaşımı hızlandıracak ve beyninizi uyandıracaktır.  

BAŞ BASINCI

İki elin parmak uçları birbirine bakacak şekilde alnınızın üst kısmına  yerleştirin , başın üstünden boynun arkasına kadar bastırın. Parmaklar birbirlerinden biraz ayrı olmalı, eller başın üstünce uyum içinde çalışmalı. 6 kez tekrarlayın. Bu hareket kafatası sinirlerini ve hipofiz bezini uyarır.

KAŞ ÇİMDİKLEMESİ

Baş parmak ve işaret parmağınızla kaşlarınızı sıkın. Burun tarafından başlayın ve kaşınız boyunca sıkın. 3 kez tekrarlayın. Bu yorgun gözleri uyandırmaya ve sinüsleri açmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kaş meridyeni sindirimi etkiler.

SİNÜS YOLU VE ÇİN NOKTASI

Çin noktası burun deliğinde bulunan bir akciğer noktasıdır. Akciğerleri uyarmak ve sinüslerin nefes almasını sağlamak için orta parmaklarınızla burun deliğinin her 2 dış tarafından 2 ye kadar sayarak bastırın, daha sonra parmağınızı elmacık kemiğinin altından geçirerek kulağa doğru çekin. 3 kez tekrarlayın.

KULAK VURUŞU VE BASINÇ

Ellerinizi kulaklarınızın arkasına koyun ve öne doğru küçük vuruşla kulaklarınızı sallandırın. Sonra dış kulağın ‘anthelix’  kısmının etrafına basınç uygulayın, iç sırtlara doğru devam edin. Gelneksel şifacıların bakış açısına göre kulak vücudun önemli bir parçası. Kulağın şekli anne karnındaki bebeğe ve böbreğe benzer. Kulakta bir sürü nokta vardır. Bu noktalar organlarla, bezlerle ,sinirlerle , dolaşımla, sindirim ve emilim ile ve vücüdun kısımlarıyle bağlanatılıdır. Kulak haritasına bakın. Buradaki noktalara baskı uygulayarak sonuçları not edin. Kulak kullanışlı bir terapi alanıdır, çünkü kolayca ulaşabilir ve heryerde baskı uygulayabilirsiniz. Bahsedilen hareketleri sıkıcı bir filmde sıkışmışken veya uzun bir uçak yolculuğundayken deneyin.

KAFATASI TABANINA BASINÇ 

El baş parmaklarını ense köküne koyun, saçın altındanı 2 taraftan da basınçla kulaklara doğru yukarı çıkın. Sonra yine saçın altından, baş parmağınızla geri noktasal baskılarla noktaya gelin ve başınızın arkasının ortasına kadar basınçla çıkın.  

BOYUNA BASINÇ

Parmaklarınızı boyun kemiğinin (servikal omurga) yanlarına koyun. Ense kökünden başlayark sıkı bir basınçla omuza ulaşana kadar gelin. 3 kere tekrarlayın. Bu dolaşımı hızlandırır, tutukluğu hafifletir ve gerginliği azaltır.

OMUZ ÇİMDİKLEME

2 elinizle de sağ ve sol omzunuzla boynunuz arasındaki eti tüm elinizle kavrayın. 2 ye kadar sayıp tutun. Omuzun dış kısmına kadar 2 saniye tutup bırakın. Bu omuzda ve boyunda birikebilecek gerginliği çözer.

SOLAR PLEKSUS – BELE  VURMA

2 yumruğunuzla solar pleksus’a (göğüs kafesiyle bel arasındaki boşluk) ve belinize 10 saniye boyunca vurun. Bu haraket beyinle iletişimdeki sinirleri harakete geçirir ve hayati organlarınıza kan akışını arttırır.  

BACAĞA VURMA VE BASINÇ

Sağ kalçanız yere deymiyecek şekilde, bacaklarınız aynı yöne bakarak sol kıçınızın üzerine oturun. Yumruklarınızla sağ bacağınızın dışını ve iç kısmının üstüne vurun. Sağ bacağınızı uzatın, hafif içe ve kendinize doğru çekin. Bileğinizden dizinize kadar alt bacak kemiğinin iç kısmına basınç uygulayın. Aynı hareketleri sol kalçanızın üstüne oturarak sol bacağınıza yapın.

AYAĞA BASINÇ

Sol bacağınızı uzatın, ve sağ dizinizi kırarak sağ bacağınızı kendinize çekin. Yumruğunuzla sağ ayak tabanınıza parmaklardan topuklara kadar havanda dövermiş gibi vurun. Bu, ayak dokusunu gevşetir ve sinirleri canlandırır. Sonra, parmaklardan başlayarak ayak haritasındaki noktalara basınç uygulayın. Başparmağınızla basabildiğiniz kadar basın, hatta cildinizin nasılrlı ve duyumu az kısımlarına daha fazla basınç uygulamak için baş parmağınızın orta kemiğiyle de bastırabilirsiniz. Sonra ayağınızın üstünden başlayın, ayak taraklarınızın arasındaki boşluktan baş parmağınızla basınç uygulayarak bileğe kadar gelin. Bu lenf akışını uyarır. Sonra ayağın üstüne baskı ve masaj yapın. Özellikle kadınlar için iyidir. Ve daha sonra bileklerin altına ve etrafına masaj yapın. İşaret parmağı ve orta parmakla bilek kemiklerinin etrafını 2 yöne de ovun.Bu kısım seksüel organlara etki eder. Ayak haritasındaki noktalara baskı uygularken  acı hissettiğiniz bölgeye ekstra basınç uygulayın ve ve biraz daha uzun bir süre uygulayın. Ayak haritasından bu bölgenin vücudunuzu hangi bölgesiyle bağlantılı olduğunu bulun. Ayak çoğu zaman bir problem yaşayacağınızı, diğer semptomlardan önce haber verir. SIRTI UYARMA

Dizlerinizin üzerine kalkın ve ayaklarınız kalçanızın altında olacak şekilde oturun. Öne eğilin. Yumruğunuzla sırtınıza vurun. Başlayabildiğiniz en yüksek noktadan başlayın ve aşşağıya doğru kalçanıza kadar devam edin. Omuriliğinize denk gelmemesine dikkat edin, onun yerine omuriliğin etrafındaki kasları hedef alabilirsiniz. Bu sinir merkezlerini uyandırır ve özellikle sırtın orta kısmında, belin yukarısında yer alan böbrek ve böbrek üstü bezi için iyidir.

BEBEK POZİSYONU

Uyanma serisini tamamlamak için çocuk pozisyonunda tamamen rahatlayın. Dizlerinizin üzerine oturun, başın üstüyle öne ve yere doğru eğilin, kolları yanına getirin. Tazelenmiş hücrelerinizin sizi bütün gün desteklemesi ve enerjik olmanızı sağlamak için çalıştığını hissedin.

Günaydın Masajını uygulayanlar nasıl hissettiklerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Enerjik günler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s