AYURVEDİK MASAJ TERAPİLERİ

Masaj, Hint kültürüne ait uzun yaşam öğretisi olan Ayurveda’nın tedavilerinden biridir. Ayurveda bütün hastalıkların vücudumuzda biriken toksinlerden dolayı oluştuğunu öngörür ve bu toksinleri atmak için tamamen doğal ve yan etkisi olmayan çeşitli tedaviler sunar. Ayurvedik masaj da vücudu toksinlerden arındırma yöntemlerinden biridir. Yapılan döngüsel hareketler, kullanılan yağın özellikleri, ılık yağ kullanımı genel rahatlama, dolaşımın ve enerji akışının düzenlenmesini ve toksinlerden arınmayı sağlarken kişinin vücut tipine ve varsa problemine uygun kullanılan aromatik yağlar daha spesifik sonuçlar sağlayabilir.

ABHAYANGA MASAJI-Vücut Masajı

Susam, hardal, zeytin, kokonat gibi taşıyıcı yağların ısıtılarak vücuda uygulandığı bir masaj türüdür. Ayurvedik masajların en temelidir. Ilık yağ ile gözenekler açılır ve yağın vücuda alımı kolaylaşır, dokulardaki toksinlerin çözülmesi sağlanarak vücuttaki toksin atılımına yardımcı olunur. Ayrıca ılık yağ kasların gevşemesine de yardımcı olur. İsteğe göre kişiye özel aromatik yağlar da ılık yağa eklenebilir. Kaslara ve yağ dokusuna yapılan bu masaj aynı zamanda enerji kanallarından geçerek vücuttaki enerji akışını da dengeler.

Kullanılan teknikler ve baskılar Batı masajlarından çok farklıdır. Baskılar kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde, hareketler ise akıcıdır. Baskılar Batı masajlarının aksine kalpten dışa yani uzuvlara doğrudur. Bunun amacı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktır.

İyi bir dolaşım, sağlıklı bir yaşama giden yollardan biridir. Abhyanga da dolaşım sistemini uyarır ve düzenler. Vücudu kuvvetlendirir, toksinleri uzaklaştırarak vücuttaki bozulmaları yavaşlatır. Vücutta stres sonucu meydana gelen kasılmaları çözer ve  kişiyi rahatlatır.

Özellikle Vata tipi vücuda sahip kişilere sıcak bir ortamda, yoğun ılık yağ ile yapılan Abhyanga çok iyi gelir.

Masaj süresi 55- 60 dk sürebilir.

SHIROABHYANGA-Baş Masajı

Özel yağlar kullanılarak, ritmik hareketler ile baş ve omuz bölgesine uygulanır. Baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon için çok iyidir. Rahatlatır ve stresi azaltır. Göz altı şişliklerini, saç dökülmesini, saçın beyazlamasını önler ve saçları güçlendirir. Sinüs yollarını temizler, omuzlarda biriken enerji blokajlarını çözer. Masajın sonunda yüzünüze farkedilir bir parlamanın geldiğini göreceksiniz.

Masaj 25-30 dk sürer.

PODIKIZHI BİTKİ KOMPRESS MASAJI

Bitkisel kompress masajı, taze bitkiler ile yapılan sıcak bir masajdır. Masajda, kişinin tedavisine özel, taze bitki ve yapraklarını içeren bir bitki paketi kullanılılır. Bitkiler kişinin ağrısına veya problemine uygun seçilir.

Bitki paketi sabit bir yağın içinde ısıtılır. Bitkiler ve/veya yapraklar bu yağın içinde ısınınca bitkilerdeki tedavi edici maddeler ortaya çıkar. Sıcak ile açılan gözeneklerin bu maddeleri vücuda alımı kolaylaşır.

Bu masaj, kemiklere ve eklemlere uygulanır. Vücut ağrılarına iyi gelir. Eklemlerdeki ve sinirlerdeki inflamasyonlar için faydalıdır. Özellikle artritli eklemlerde, osteoporozda ve boyun ağrılarında etkilidir. Stresin yarattığı etkileri giderir. Bu masaj derin rahatlama, dengelenme, detoksifikasyon sağlar; vücudu güçlendirir ve canlandırır. Bu masaj yorgun kişiye yeni bir enerji sağlar, lenf akışını hızlandırır ve immün sistemi uyarır. Aynı zamanda sinir sistemini yatıştırır ve güçlendirir.

Masaj süresi: Tüm vücut 60 dk, bölgesel 30 dk

 

UDVARTHANA BİTKİSEL TOZ MASAJI

6452584687_074837cf3b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hindistan’da yetişen 3 meyvenin toz karışımı olan Triphala, çeşitli tahıllar ile taşıyıcı yağ karıştırılarak cilde masaj uygulanır. Bu bitkisel toz masajı ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak cilt dokusunu temizler ve arındırır. Gözenekleri açarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.  Cilde yumuşak, ipeksi ve parlak bir doku kazandırır.

Kilo azaltma programlarına takviye olabilecek güvenli bir yöntemdir. Kıl keselerini ve dokusunu uyararak, derin yerleşimli yağ dokularını kırar, vücut dokularının detoksifikasyonunu ve beslenmesini sağlar, vücudun doğal metabolizmasını aktive eder ve lenf akışını hızlandırır. Selülit, zayıflama ve çeşitli cilt problemleri (akne hariç) için uygulanır.

Masaj süresi 50 dk.

 

Sizde bu masaj terapilerinden almak, hangisinin size daha uygun olduğunu öğrenmek ve  daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bana burdan veya mail adresimden ulaşabilirsiniz. ozay.pelin@gmail.com

AYURVEDİK MASAJ TERAPİLERİ” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s